Община Етрополе отбеляза 147 години от своето Освобождение. Празничната програма започна с тържествено вдигане на Националното знаме на Република България от учениците на СУ „Христо Ясенов“ под звуците на Етрополската духова музика.
Отслужиха се празнични панихиди при Руски паметник в двора на църквата „Свети Архангел Михаил”, при Руски паметник в двора на църквата „Свети Георги“ – гр. Етрополе и бяха поднесени цветя и венци пред Руски паметник в местността „Прогон“ – гр. Етрополе. На почетен караул пред паметниците бяха застанали възрожденците от РК „Традиция“ гр. Етрополе.
Тържествена кратка програма с рецитал на стихове и песни, посветени на героизма и храбростта на загиналите във войните за Освобождение, бяха подготвили учениците от: СУ „Христо Ясенов“ в двора на църквата „Свети Архангел Михаил”; ОУ „Христо Ботев“ гр. Етрополе в двора на църквата „Свети Георги“ и от ПГ „Тодор Пеев“ в местността „Прогон“.
В знак на преклонение пред саможертвата на нашите предци бяха поднесени венци и цветя от името на кмета на Община Етрополе инж. Владимир Александров, председателя на ОбС-Етрополе Боряна Керемидска, БСП, ГЕРБ, Възраждане, МК „Коалиция Левицата“ (ЗС Александър Стамболийски), Исторически музей гр. Етрополе, РК „Традиция“, НЧ „Тодор Пеев – 1871“, Геотехмин ООД, „Елаците-Мед“ АД, Клуб на инвалида, Сдружение „Вяра – Диабет“, „Клуб на миньора и минното дело при Елаците-Мед“-Етрополе, СУ „Христо Ясенов“, ПГ „Тодор Пеев“ и ОУ „Христо Ботев“ гр. Етрополе.
Кулминацията на празника беше концерт с участието на Трио „Уникалните гласове“ в големия салон на НЧ „Тодор Пеев – 1871“. Кметът на Община Етрополе инж. Владимир Александров приветства присъстващите с кратко слово:
„За мен е чест днес, като кмет на Община Етрополе, да бъда тук сред вас и да ви поздравя със 147 години от Освобождението на Етрополе от османско владичество. Двадесет и четвърти ноември е една от най-забележителните дати в хилядолетната история на град Етрополе, която винаги ще ни напомня за непримиримия и непобедим дух на нашите предци и жаждата за свобода и независимост! Именно на тази дата през 1877 г. след тридневни боеве руските войски тържествено влизат в Етрополе, посрещнати с радост и въодушевление от етрополци. На следващата сутрин генерал Гурко премества главната квартира на своя щаб в Етрополе. Настанен е в Павелпанчовата къща, а турците напускат нашия град завинаги!
Горд съм, че хилядолетия наред, ние, етрополци пазим непобедимия си и непреклонен дух, създавайки блага, духовност и сме пример за съхранението и опазването на българския дух. Живеем във време, когато се опитват да ни разединят и противопоставят в социален, икономически и политически план. Нещо, което досега не се е случвало. Благодарен съм, че разумът надделява и въпреки опитите, които се правят, духът на нашите предци, с който сме закърмени остава непокътнат и всички заедно ще се борим за съхранение на тяхната памет, наследство и традиции!
Нека не забравяме, че на този ден, 24 ноември, над 2000 етрополци се включват да помагат на руските войски в не лекия зимен преход на Балкана“, гласеше част от речта на инж. Александров.
Последва едночасов концерт на трио „Уникалните гласове“, които изпълняваха любими български и чуждестранни песни!
Официални гости на празника бяха кметът на Община Етрополе инж. Владимир Александров, заместник-кметовете Катя Симеонова и Ивайло Георгиев, председателя на ОбС-Етрополе Боряна Керемидска, общински съветници, представители на общинска администрация, директори, учители, културни дейци и граждани.